Pages Menu

Categories Menu
Technologie informatyczne w zarządzaniu budową: Wykorzystanie oprogramowania do planowania i monitorowania
W dzisiejszych czasach technologie informatyczne odgrywają coraz większą rolę w różnych dziedzinach życia, w tym
Monitoring zużycia energii: Narzędzia i techniki monitoringu zużycia energii w budynkach
Monitoring zużycia energii jest istotnym elementem dbania o środowisko naturalne i jednocześnie może znacząco wpłynąć na obniżenie
Systemy odzysku wody deszczowej: Wykorzystanie deszczówki w celach sanitarnych i ogrodowych
Systemy Odzysku Wody Deszczowej: Wykorzystanie Deszczówki w Celach Sanitarnych i Ogrodowych

Od wielu lat systemy odzysku wody
Hurtownia hydrauliczna Warszawa - szybkozłącza hydrauliczne
O jak wielu rzeczach należy myśleć budując dom od podstaw? Najważniejsze żeby mieć głowę stale na karku. Należy wykonać sobie dokładny plan aby nie pominąć żadnego
Znaczenie energii odnawialnej i efektywności energetycznej w budownictwie
Wyzwania związane z ochroną środowiska wymagają zmian w zakresie korzystania z energii w różnych sektorach gospodarki, w tym także w sektorze budownictwa.
Energetyczne audyty budynków: Ocena efektywności energetycznej i identyfikacja obszarów poprawy
Energetyczne audyty budynków: Ocena efektywności energetycznej i identyfikacja obszarów poprawy

Budynki stanowią jedną z
Filtr ciśnieniowy zamknięty. Oczyszczanie wody
Uzdatnianie wody jest dla naszych organizmów bardzo ważna sprawą. Filtracja jest procesem usuwania z wody pierwiastków w celu bezpiecznego jej spożycia lub wykorzystania

Posted by on lis 14, 2020 in Budowa i remont |

Automatyka budynkowa: Sterowanie i zarządzanie urządzeniami elektrycznymi w budynku

Automatyka budynkowa: Sterowanie i zarządzanie urządzeniami elektrycznymi w budynku

Automatyka budynkowa – jak działa?
Automatyka budynkowa to dziedzina inżynierii, która zajmuje się sterowaniem i zarządzaniem urządzeniami elektrycznymi w budynku. Systemy te umożliwiają zintegrowane i centralne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, systemami bezpieczeństwa, a nawet urządzeniami AGD. Automatyzacja budynków pozwala na oszczędności energii, poprawiając komfort użytkowników.

Zalety automatyzacji budynków
1. Oszczędność energii – systemy automatyzacji budynków pozwalają na oszczędność energii poprzez kontrolowanie zużycia energii elektrycznej w urządzeniach.
2. Poprawa komfortu – automatyzacja pozwala na kontrolowanie pracy urządzeń, co z kolei poprawia komfort użytkowników w budynku.
3. Bezpłatny monitoring pomieszczeń – dzięki systemom automatyzacji, można zautomatyzować procesy monitorowania pomieszczeń bez ponoszenia dodatkowych kosztów za sprzęt monitorujący oraz opłat za usługi monitorowania.

Jakie urządzenia można sterować?
Systemy automatyzacji budynków umożliwiają sterowanie wieloma urządzeniami elektrycznymi. W zależności od potrzeb, można kontrolować:
– Oświetlenie – kontrolowanie oświetlenia poprzez przyciemnianie lub wyłączanie świateł w zależności od warunków oświetleniowych lub obecności ludzi w pomieszczeniu.
– Klimatyzacja – kontrolowanie pracy klimatyzatorów dla uzyskania optymalnej temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach.
– Wentylacja – kontrolowanie pracy systemów wentylacyjnych dla zapewnienia optymalnej ilości powietrza w pomieszczeniach.
– System bezpieczeństwa – systemy alarmowe oraz kamery monitorujące przy użyciu sieci WIFI.
– AGD – automatyczne urządzenia kuchenne takie jak zmywarki, piekarniki czy suszarki do ubrań.

Podsumowanie
Automatyzacja budynków to jedno z najważniejszych narzędzi w inżynierii budowlanej. Pozwala na sterowanie i zarządzanie wieloma urządzeniami elektrycznymi w budynku przy minimalnym koszcie podczas używania tych urządzeń. Dzięki automatyzacji, możemy niemal całkowicie kontrolować warunki w pomieszczeniach, co prowadzi do poprawy jakości życia i pracy w budynku oraz do oszczędności energii elektrycznej.