Gekon lamparci- niemal idealne zwierze domowe
Gekon lamparci, czy właściwie eublefar lamparci, jest piękną, niezbyt dużą jaszczurką o łagodnym usposobieniu. Jego naturalnym siedliskiem są suche, trawiaste tereny Azji Środkowej, jednak doskonale odnajduje się w warunkach hodowlanych. Nie dziwi zatem, że jest jednym z najczęściej trzymanych w terrariach domowych gadów.
Co warto wiedzieć o gekonie lamparcim?
Przedstawiciele tego gatunku osiągają do 25-30 cm. Niemal połowę długości ciała stanowi masywny ogon, w którym zwierzę magazynuje zapasy tłuszczu. Skóra gada pokryta jest niewielkimi, delikatnymi łuskami, dzięki czemu wydaje się niemal aksamitny w dotyku. Jest jedną z niewielu jaszczurek wyposażonych w ruchome powieki, które zamyka w czasie snu. Jego maszczenie zazwyczaj przypomina skórę lamparta (stąd nazwa), jednak w sprzedaży można spotkać wiele rożnych odmian barwnych. Zamiast przylg na końcach palców posiada pazurki. To powoduje , że nie jest w stanie (jak inne gekony) wspinać się po pionowych powierzchniach, natomiast doskonale przemieszcza się po skałach. Jest raczej łagodny i bardzo łatwy do oswojenia. Ile żyje gekon lamparci? Zależy to oczywiście od warunków, jaki mu zapewnimy, jednak zazwyczaj dożywa do koło 15 lat.
Dla kogo gekon lamparci?
Łagodny charakter i brak szczególnych wymagań sprawia, że jest to świetne zwierze nawet dla początkujących terrarystów. Nie potrzebuje również bardzo dużych przestrzeni, w związku z czym można go hodować nawet w niewielkich mieszkaniach. Dobrze się odnajduje w rożnych warunkach i bardzo łatwo oswaja. Czysty i zdrowy gekon nie wydziela też żadnych zapachów, zatem nie trzeba martwić się, że w domu będą unosić się nieprzyjemne wonie. Jak wszystkie gady- doskonale sprawdzi się jako zwierze dla alergików. W przeciwieństwie psa nie trzeba go również wyprowadzać na spacery. Pomimo tych licznych zalet- gekon nie jest zwierzęciem dla każdego. Ze względu na to, ile żyje gekon lamparci– nie powinien być nieprzemyślanym zakupem, a tym bardziej prezentem dla osób, które (jak dzieci), szybko się nudzą i nie potrafią podjąć się odpowiedzialności na lata.